Innowacyjność to jedno z wielu wyzwań współczesnego rynku, dlatego tak ważna jest automatyzacja produkcji, dzięki której można nie tylko sprostać temu wyzwaniu, ale także zwiększyć wydajność, zminimalizować błędy czy ograniczyć zużycie niektórych zasobów. Automatyzacja produkcji przemysłowej powinna uwzględniać potrzeby danej firmy, specyfikę branży, infrastrukturę, zasoby ludzkie i wiele innych czynników. Proces ten wiąże się również z bezpieczeństwem wprowadzanych maszyn i szeregiem wymagań prawnych, które muszą spełniać. Firma CEMARK stanowi idealne wsparcie tego typu procesów. Przeprowadzimy audyt bezpieczeństwa wprowadzanych maszyn, pomożemy w dostosowaniu ich do minimalnych wymagań lub zasadniczych i zweryfikujemy zgodność wyrobów z wszelkimi przepisami.
Co to jest automatyzacja procesów produkcyjnych?
Automatyzacja procesów przemysłowych jest to zminimalizowanie udziału ludzi przy produkcji na rzecz maszyn. Jej celem jest przede wszystkim zwiększenie wydajności, natomiast korzyści, jakie niesie za sobą, jest znacznie więcej. Automatyzacja maszyn obejmuje również wdrażanie innowacyjnych układów sterowania, zasilania czy monitorowania.
Automatyzacja procesów przemysłowych jest ściśle powiązana z procesem prefabrykacji szaf sterowniczych, a więc tworzeniem systemów automatycznego sterowania. Systemy te w pełni kontrolują i regulują pracę urządzeń oraz maszyn, gwarantując zachowanie ciągłości w procesie produkcyjnym.
Co ważne, prefabrykacja szaf sterowniczych polega na połączeniu wysoce zaawansowanych układów elektrycznych i mechanicznych wyposażonych w elementy wczesnego wykrywania i eliminowania awarii, które mogą skutkować przestojem prac przemysłowych.
Automatyzacja procesów produkcji – oferta CEMARK
Automatyzacja przemysłu nie zawsze musi oznaczać zakup nowych maszyn. Może ograniczać się do ich modernizacji, która również powinna być zgodna z wszelkimi przepisami i normami w tym z Dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn i/lub Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dla maszyn, czy normami EN ISO 12100, EN ISO 13849-1, EN 60204-1 czy normą EN12100. W takich sytuacjach niezbędne jest odpowiednie wsparcie, a takie uzyskasz, korzystając z usług CEMARK. Nasze działania obejmują m.in.:
- dostosowanie maszyn do minimalnych lub zasadniczych wymagań;
- audyt bezpieczeństwa maszyn;
- przeprowadzenie oceny ryzyka;
- stworzenie dokumentacji technicznej;
- pomoc w nadaniu oznaczenia CE;
- nadanie oznaczenia CE;
- prefabrykację szaf;
- tworzenie nowych układów sterowań.
To, które z tych działań będą niezbędne w przypadku Twojego przedsiębiorstwa, zależy od tego, czy automatyzacja produkcji wiąże się z zakupem nowych maszyn (te na ogół mają już oznaczenia CE czy stworzoną dokumentację techniczną) czy polega na modernizacji znajdujących się w zakładzie maszyn (znaczenie ma również skala tej modernizacji).
Automatyzacja linii produkcyjnych – korzyści
Automatyzacja procesów produkcyjnych niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejszą z nich jest zwiększenie wydajności pracy. Na co może liczyć jeszcze przedsiębiorca, decydując się na modernizację i unowocześnienie linii produkcyjnej?
Automatyzacja procesu produkcji – korzyści:
- precyzja wykonywanych działań,
- eliminacja błędów,
- możliwość pracy w warunkach uznawanych za trudne i szkodliwe,
- ograniczenie wykorzystywania niektórych zasobów,
- ograniczenie kosztów zatrudnienia,
- ochrona zdrowia pracowników,
- możliwość produkcji o każdej porze dnia,
- powtarzalność produkowanych artykułów,
- redukcja odpadów,
- sposób na brak odpowiedniej ilości siły roboczej.
Automatyzacja produkcji nie jest łatwym zadaniem, ale wynikające z jej wdrożenia korzyści pozwalają dostarczać na rynek produkty wysokiej jakości w konkurencyjnych cenach. A tylko w ten sposób każdy przedsiębiorca jest w stanie nadążyć za rosnącymi wymaganiami rynku.
W jakich sytuacjach sprawdzi się automatyzacja procesu produkcyjnego?
Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, czy automatyzacja produkcji przemysłowej będzie opłacalna w każdej branży. Niemniej jednak są obszary, w których działania mające na celu modernizację linii produkcyjnej będą nie tylko opłacalne, ale powinny być wdrożone w pierwszej kolejności. Automatyzacja procesu produkcyjnego na pewno sprawdzi się w przypadku tych przedsiębiorstw, w których produkcja jest wysoka, powtarzalna i planowana w długim okresie.
Obszary, w których automatyzacja produkcji przemysłowej sprawdzi się znakomicie, to:
- transport,
- pakowanie,
- paletyzacja,
- montaż,
- magazynowanie.
Automatyzacja linii produkcyjnej sprawdzi się wszędzie niezależnie od branży pod warunkiem, że wolumen produkcji jest duży, a produkcja powtarzalna.
Automatyzacja procesu produkcji. Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia CEMARK?
Zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o automatyzacji procesów produkcyjnych, należy dokonać wnikliwej analizy kosztów i czasu, po jakim mogą się one zwrócić. Gdy decyzja zostanie podjęta, a pierwsze działania w kierunku zakupu nowych urządzeń lub modernizacji tych obecnych rozpoczęte, to warto wybrać odpowiedniego partnera, który wesprze we wdrażaniu nowych rozwiązań pod kątem przepisów i norm. CEMARK pomoże Ci nie tylko przeprowadzić audyt bezpieczeństwa maszyn, ale także dostosować je do minimalnych wymagań. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, a my zadbamy o to, aby wszelkie działania związane z automatyzacją produkcji przebiegały sprawnie i przede wszystkim zgodnie z wszelkimi przepisami.
Automatyzacja produkcji – współpracujemy ze spółką Technoma
Potrzebujesz więcej informacji odnośnie automatyzacji produkcji?
Zadzwoń na numer 698-810-212
Napisz emaila: biuro@cemark.pl
Skorzystaj z formularza kontaktowego
Sprawnie przeprowadzimy dla Ciebie pełen proces automatyzacji produkcji
Skorzystaj z naszych usług!