Wyroby wchodzące w niżej wymieniony zakres Dyrektywy Nowego Podejścia muszą przejść przez cały proces oceny zgodności i zostać oznakowane znakiem CE. W związku z tym należy dostosować wyrób do wymagań zasadniczych zawartych w dyrektywach, stworzyć dokumentację techniczną, wystawić deklarację zgodności i nanieść na wyrób znak CE potwierdzający zgodność z odpowiednimi przepisami. Producent wprowadzając wyrób do obrotu lub użytku bierze ze niego pełną odpowiedzialność.
Zakres:
Dyrektywa niskonapięciowa ma zastosowanie do każdego sprzętu elektrycznego przeznaczonego do użytku przy napięciu z zakresów miedzy 50 V a 1 000 V prądu przemiennego oraz miedzy 75 V a 1 500 V prądu stałego.
Z zakresu dyrektywy niskonapięciowej wyłączone są:
- Sprzęt elektryczny przeznaczony do użytku w atmosferach wybuchowych.
- Sprzęt elektryczny o przeznaczeniu radiologicznym i medycznym.
- Części elektryczne dźwigów pasażerskich i towarowych.
- Liczniki energii elektrycznej.
- Wtyczki i gniazda do użytku domowego.
- Urządzenia sterujące do ogrodzeń pod napięciem.
- Urządzenia wywołujące zakłócenia radioelektryczne.
- Specjalistyczny sprzęt elektryczny przeznaczony do użytku na statkach, w samolotach oraz na kolei, spełniający wymagania bezpieczeństwa ustalone przez jednostki międzynarodowe, w skald których wchodzą państwa członkowskie.
Pliki do pobrania:
- Tekst dyrektywy – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/35/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32014L0035
- Polskie wdrożenie – Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego. https://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000806